Detské činy roka 2016

Dušan a Tomáš zachraňovali životy pri leteckom nešťastí

Kategória:

„…Dušan a Tomáš boli vždy milí, usmievaví, veselí chalani…V osudný deň, 20.augusta 2015, Tomáš pomáhal známemu na záhrade. Dušan bol doma so svojou mladšou sestrou sám a pracoval v záhrade. Krátko pred pol desiatou nastal neskutočný rachot, silný zvuk motora, turbulencie a pád… Keď Dušan videl kolíziu lietadiel na oblohe, utekal za sestrou do domu, aby vyšla von. Mal […] Čítaj viac »

Prváci podporujú spolužiaka na vozíku

Kategória:

„Ako prvácka učiteľka som sa tešila na mojich nových žiakov, ktorí prvýkrát vstúpia do triedy a stanú sa žiakmi. Pri uvítacom ceremoniáli však nie každý mohol ísť po vlastných nohách. Bol tu jeden chlapček na vozíčku. Volá sa Tomáško. Má 8 rokov a vážnu chorobu, ktorá postihuje jeho svaly. Okrem tejto diagnózy má veľmi slabú […] Čítaj viac »

Deti pomáhajú spolužiakovi prekonať problém z fóbie z gombíkov

Kategória:

“Dobrý deň. Chcela by som prispieť príbehom o deťoch z mojej triedy. V tomto čase už končia tretí ročník. V triede máme spolužiaka Paľka, u ktorého sa už v druhom ročníku začala prejavovať fóbia z gombíkov. Áno, z tých malých neškodných predmetov s dierkami. Paľko už od predškolského veku mal apatiu voči gombíkom. Odtŕhal ich […] Čítaj viac »

Jojko sa s láskou stará o malú sestričku i starého otca

Kategória:

„Volám sa Jojko Kováčik a žijem so svojou mladšou sestričkou Kristínkou u svojich starých rodičov v malom rodinnom domčeku. Naše detstvo nebolo vždy veselé. Kristínka už druhýkrát musela vytrpieť nie ľahkú operáciu. Tá bola následkom činu jedinej osoby. A tou bola naša mama. Kristínka sa narodila v roku 2008. Mala len 8 mesiacov, keď sa naši rodičia rozviedli. Odsťahovali sme […] Čítaj viac »

Klára vyrobila plagát upozorňujúci na problémy psíkov

Kategória:

“Som ôsmačka a už od malička milujem zvieratá. Práve preto už niekoľko rokov chodím do útulku Hafkáči. Sama mám dvoch psíkov a vždy mi je ľúto, keď vidím, že niektorí psíkovia žijú bez majiteľov, ktorí by ich mohli mať radi. Dostala som skvelý nápad, že by sme mohli pomôcť my, žiaci. Vytvorila som plagát, na ktorom som […] Čítaj viac »

Simona pomáha mame s ťažkou diagnózou

Kategória:

„Začalo to už veľmi dávno. Mala som 9 rokov, keď mame začali odumierať šľachy a hnisať rany, ktoré sa ťažko hojili, pretože má silnú cukrovku. Mama vôbec nespala a mala veľké bolesti. Bola som len ja a mama. Snažila som sa jej pomáhať čo najviac. Robila som skoro všetko: upratovanie v domácnosti, nakupovanie, platenie šeku na pošte, či čistenie […] Čítaj viac »

Braňo s kamarátom sa postarali o vyhodené šteniatko

Kategória:

„ O našom žiakovi sa pozitívne píše aj na FB stránke Prešovských havkáčov. Je ním žiak VII.C triedy – Branislav Košč, ktorý sa s kamarátom postaral o vyhodené skučiace šteniatko, nájdené náhodne v tráve pri svojich už mŕtvych súrodencoch. Reagoval absolútne spontánne – poprosil o pomoc dedka, aby ich odviezol k veterinárovi, kde zistili, že šteniatko je zdravé, ale je potrebné […] Čítaj viac »

Trieda meria život dobrými skutkami

Kategória:

“Všetko sa to začalo, keď sa mi dostala do rúk knižka k projektu Detský čin roka. Pracujem ako vychovávateľka v školskom klube detí. Jedného dňa som z nej čítala mojim tretiakom príbehy detí, ktoré bez rozdielu veku dokázali veľké činy – dokonca aj zachrániť ľudský život. Deti kniha veľmi zaujala a po každom prečítanom príbehu […] Čítaj viac »

Žiaci organizujú Vianočné trhy a výťažok venujú spolužiakom, ktorí to potrebujú

Kategória:

„Naša základná škola každoročne organizuje v spolupráci žiaci-rodičia-učitelia školské Vianočné trhy. V školskom roku 2015/2016 sa konal už 9. ročník a získali sme 700 eur. Na akcii sa podieľali všetci žiaci školy. Hlavnou myšlienkou Vianočných trhov je darovať získané finančné prostriedky z predaja výrobkov a hračiek rodine nášho žiaka alebo žiačky, ktorý ich potrebuje. Každý […] Čítaj viac »

Magduška pomáha v domácnosti a stará sa o štyroch bratov

Kategória:

„Milá, usmiata, vždy ochotná pomôcť. Taká je Magdalénka Martinková. Toto pekné dievča prežívalo svoje bezstarostné detstvo spolu so svojimi rodičmi a 4 bratmi vo vzájomnom porozumení a v harmónii. Keď Magduška navštevovala 5. ročník, prudko sa znížila jej hmotnosť a jej zdravotný stav sa náhle výrazne zhoršil. Po nespočetnom množstve rôznych vyšetrení jej diagnostikovali diabetes mellitus aj celiakiu. Vzhľadom […] Čítaj viac »

Žiaci pripravujú a realizujú programy pre starých ľudí v hospici

Kategória:

Neoddeliteľnou súčasťou mojej rodiny sú starí rodičia. Som s nimi každý deň, aj keď spolu nebývame. Učím sa od nich, starajú sa o mňa, pomáham im, kým sú rodičia v práci. Neuvedomovala som si, že to nie je bežné vo všetkých rodinách. Oproti nášmu domu postavili hospic. Pred Vianocami sme tak, ako každý rok piekli v škole spolu triednou […] Čítaj viac »

Viktória podala prvú pomoc spolužiačke pri astmatickom záchvate

Kategória:

„V ten deň prebiehalo vyučovanie – tvorivé dielne v neďalekom kultúrnom dome. Odviedli sme deti do kulturáku, porozdeľovali do jednotlivých “manufaktúr”. Deti sa hneď pustili do práce. Všetko prebiehalo “štandardne”. Keď tu zrazu pribehla za mnou kolegynka, že Lucka, žiačka 8.A triedy, má vysokú horúčku a kolabuje! Priskočil som k nej, chytil som ju za […] Čítaj viac »

Katka a Erika zachránili zrazeného psíka

Kategória:

„Žiačky Katka a Erika videli, ako auto prešlo psíka. Nikto ho však nezachraňoval a tak sa rozhodli, že to urobia ony. Zobrali ho k zverolekárke a následne sa rozhodli urobiť zbierku na náklady za ošetrenie. V škole poprosili pána zástupcu, aby im vytlačil fotky psíka a osobne v školskom rozhlase požiadali všetkých, aby prispeli. Veľmi […] Čítaj viac »

Kolektív žiakov pomáha spolužiakovi v ťažkých chvíľach

Kategória:

„V septembri k nám do triedy prišiel nový žiak Vojto. Preradili ho zo špeciálnej školy, mal ťažkosti v učení, ale bol milý, priateľský. Napriek tomu, že je Róm a pochádza z veľmi biednych pomerov, ho deti prijali medzi seba. Stálo to trochu úsilia a vysvetľovania, ale pochopili, že je iný ako oni, že nikdy nebude […] Čítaj viac »

Simonka sa obetavo každodenne stará o svoju mladšiu sestru

Kategória:

„Som učiteľkou na Základnej škole v Sučanoch. Na detský čin roka 2016 navrhujem moju žiačku Simonu Kohútovú, žiačku 6.B triedy (v školskom roku 2015/2016). Simonka sa počas niekoľkých mesiacov školského roku obetavo každodenne starala o svoju mladšiu sestru, ktorej diagnostikovali diabetes. Simonka každý deň počas prestávok a v prípade potreby, aj počas vyučovacích hodín, chodila […] Čítaj viac »

Prváčik Samko statočne pomáhal pri záchrane dedkovho života

Kategória:

„Som učiteľka prvákov a toto je príbeh, ktorý mi porozprával môj žiak. Cez zimné prázdniny som bol u starých rodičov. Bývajú pri lese neďaleko dediny. V pondelok večer po Vianociach psy veľmi brechali. Aj náš Tobi, ktorého máme dnu v dome. Dedko vypustil Tobiho von. Zrazu všetko stíchlo. Po chvíli dedko išiel po Tobiho. On sa však neozýval, tak […] Čítaj viac »

Zojka pomáha mamičke po autonehode

Kategória:

„Kto je vlastne Zojka? Je to moja sesternica. Zojkina mamička mala autonehodu. Bola ťažko zranená, mala zlomeniny na oboch nohách. Veľmi ťažko chodí, nemôže sa namáhať, dvíhať ťažké predmety, zohýbať sa. Zoja rada pomáha svojej mamičke. Neveríte? Každé ráno jej varí kávičku, kŕmi mačičku, uprace postele. Cez víkend vešia bielizeň, chodí nakupovať, vysáva. Stíha i školské […] Čítaj viac »

Kirill sa zastal spolužiaka

Kategória:

“Môj spolužiak Kirill je nielen dobrý kamarát, ale aj dobrý človek. Pomáha tým, ktorých má rád, ale aj tým, ktorých nemá rád. Obdivujem ho v tom, že nech sa stane čokoľvek, optimizmus má pripravený v každej chvíli. Na škole máme žiaka, ktorému sa neustále vysmievali. Kirill sa ho snažil vždy obrániť. Keď naňho spolužiaci nadávajú, Kirill im […] Čítaj viac »

Barborka a Bekim pomohli pani na ulici pred násilným činom

Kategória:

„Veľmi nepekný pohľad sa naskytol dvom žiakom našej školy (Barborka a Bekim z 8.B triedy), ktorí išli aj s kamarátom na tréning do tanečnej školy. Na druhej strane križovatky zhliadli, ako asi 30 ročný muž skopol na zem staršiu pani a jej dcére chcel zobrať asi 6 ročné dievčatko. Žena sa bránila, ako vedela, odolávala […] Čítaj viac »

Kolektív žiakov natočil náučné environmentálne video pre spolužiakov

Kategória:

„Deti od malička vychovávame milovať a chrániť prírodu, prikrmovať vtáčiky v zime, zbierať papier a podobne. Skupinka našich deviatakov sa rozhodla svojich rovesníkov vychovávať a zaujať ich veľmi blízkym spôsobom. Mobilné telefóny, ktoré sú súčasťou ich každodenného života, sa rozhodli využiť na natočenie náučného environmentálneho videa z prostredia našej školy. Keďže naša škola je v […] Čítaj viac »

Hana pomohla pani, ktorej sa vozík zasekol na zľadovatenej ceste

Kategória:

„U nás v Senici máme jednu chromú tetu, ktorá sa volá Ľubka. Je na vozíku. Čiže sa nemôže hýbať. Raz som cez zimu videla tetu Ľubku, ako chce prejsť s vozíkom cez cestu, cesta však bola zľadovatená. Teta Ľubka omylom vošla do cesty a nemohla sa pohnúť, zrazu išlo auto. Len tak tak pribrzdilo. Utekala som na cestu a tetu […] Čítaj viac »

Žiaci pomáhajú prváčikom s adaptáciou na školské prostredie

Kategória:

„Naša škola žije rôznymi projektovými aktivitami. My sme sa stali súčasťou zaujímavého projektu ERASMUS plus s myšlienkou: „Pripravení na život po škole ako šťastní Európania. Na život môžeme byť dobre pripravení najmä vtedy, keď sa budeme aktívne zaujímať o veci okolo nás, budeme schopní vytvárať vzťahy s inými, spolupracovať, budeme tvoriví, budeme sa vedieť zodpovedne rozhodovať, poznávať. Život […] Čítaj viac »

Lea pomohla bezdomovcovi a dočkala sa prekvapenia

Kategória:

„Moja dcéra Lea má 16 rokov, v septembri 2015 nastúpila do prvého ročníka na PaSA v Leviciach, kde býva na internáte. Každú nedeľu tak cestuje vlakom z Chynorian do Levíc cez Šurany, kde prestupuje na iný vlak. Na tejto prestupnej stanici sa hneď v tom septembri zoznámila s miestnym 30. ročným bezdomovcom Marekom. (Pozn.: Lea […] Čítaj viac »

Timea pomohla opustenému mačiatku

Kategória:

Bolo chladné jarné ráno, práve sme vychádzali zo zdravotného strediska, keď sa zrazu pred nami zjavilo malé čierne mačiatko so zapáleným pravým očkom. V tom k nej prišiel môj tatino a mačičku začal hladkať. Začala som ho presviedčať, či by sme tomu malému chlpáčikovi nemohli nejako pomôcť. Lebo tu na ulici skôr, či neskôr vbehne pod auto, alebo […] Čítaj viac »

Vierka obetavo pomáha svojmu kamarátovi na invalidnom vozíku

Kategória:

„Naša Vierka má 16. rokov. Je to jednoduché dievča, žiačka ŠZŠ. Od narodenia býva v Domove sociálnych služieb v Prakovciach. Chodí do špeciálnej základnej školy. Má v triede kamaráta Mareka, ktorého všetci voláme Mareček. Je k nemu veľmi pozorná a vnímavá na jeho potreby, pretože Marek je hendikepovaný. Je na vozíku a má taktiež narušenú komunikačnú schopnosť. Býva taktiež v DSS Prakovce. […] Čítaj viac »

Žiačky zorganizovali rozprávkové divadlo pre najmenších

Kategória:

„Naša škola fungovala do 30. júna 2015 ako celkom obyčajná a normálna škola, podobne ako ostatné výchovno-vzdelávacie inštitúcie na etnických územiach Slovenska. V zmiešaných triedach sa u nás vzdelávali žiaci z rôznych menšinových skupín. Od septembra 2015, vzniknutím novo-organizovanej  školy v našom meste, si značná časť rodičov našich bývalých spolužiakov zvolila pre vzdelávanie svojich ratolestí novú inštitúciu. V našej škole ostalo […] Čítaj viac »

Natália vo voľnom čase pomáha starej pani susede

Kategória:

„Natálka je žiačkou 7. ročníka. Každý by si myslel, že je to dievča, ktoré nemá žiadne starosti. Je dobrou žiačkou. Už od 1. ročníka pomáha rodičom tak, že vodí svojich dvoch bratov do materskej školy a ďalší dvaja chodia s ňou na základnú školu. Keď sú rodičia v práci, otec je na týždňovke a mama pracuje na smeny, Natália […] Čítaj viac »

Kamarátky pomohli zachrániť žabky pred týraním

Kategória:

„Bolo krásne popoludnie a tak som sadla na bicykel a vybrala som sa ku kamarátke. Keď som išla okolo malého potôčika, sedeli pri ňom dve väčšie dievčatá. Veľmi sa smiali a ja som bola zvedavá, tak som zoskočila z bicykla a išla sa pozrieť, čo robia. Ostala som nehybne stáť, lebo to, čo som videla, ma veľmi ranilo. Dievčatá […] Čítaj viac »

Pomoc ľuďom i rodine

Kategória:

Dostali sme viacero listov zo Špeciálnej základnej školy, Mierová 166/171 vo Svite, ktoré nás zaujali. Vyberáme nasledovné:   „Volám sa Lukáš Gábor, mám 13 rokov, bývam v Batizovciach a chodím do ŠZŠ vo Svite. Ja veľmi rád pomáham ujovi. On chová kravu, kozy, prasiatka, zajace, barany. Ja každý deň kŕmim, dojím, zoberiem kravu na pašu, […] Čítaj viac »

Deti zorganizovali čítanie pre seniorov

Kategória:

„V novembri sme sa a našej škole rozhodli pokračovať v podpore myšlienky uctievania starších ľudí. Spríjemnenie jesene života našim starším spoluobčanom žijúcim v Senior centre Handlová sme realizovali prostredníctvom čítania rozprávok. Prvá návšteva bola nesmelá, ale vzhľadom na to, že sme si my – deti a klienti centra porozumeli, zrodila sa vzájomná dohoda návštevu opakovať. Každý mesiac sme si […] Čítaj viac »

Barborka asistuje spolužiačke s vývojovou vadou horných končatín

Kategória:

„Začal sa ďalší školský rok 2012/2013. Pre učiteľov „ďalší“ a pre niektoré deti „prvý“. Do školských lavíc si sadlo aj 15 našich prvákov. Ako učiteľka v prvý školský deň som si v prvej lavici všimla malé blonďaté dievčatko s chorými rukami. Jej diagnóza znie: vývojová vada horných končatín. Prišli prvé každodenné povinnosti a Laurika  ich zvládala výborne. Sama si […] Čítaj viac »

Šimon pomáhal spolužiakovi zaradiť sa do kolektívu

Kategória:

„V treťom ročníku k nám prišiel chalan. Respektíve dvaja. Prvý školský deň sa mi obaja páčili. Neskôr, asi tak o dva týždne, sme zistili, že jeden z nich, Sebastián, mal poruchu správania. Ten druhý, volal sa Tomáš, sa zaradil bez problémov, pretože nemal žiadnu životnú poruchu. Zdalo sa mi to čudné. Tak som si povedal, že sa s ním začnem […] Čítaj viac »

Tamara začula susedino volanie o pomoc a pomohla jej

Kategória:

„V jedno popoludnie som sedela za počítačom. Zrazu som započula volanie.  Volanie o pomoc. „Mami niekto volá o pomoc!“ povedala som. „Ale to sa ti iba zdalo.“ Povedala mama pokojne. Nedalo mi to a išla som sa pozrieť do kúpeľne. Tam to bolo počuť dosť hlasno. Niekto volá o pomoc. „Mami, nezdalo sa mi to. Musíme niečo urobiť!“ To už […] Čítaj viac »